Cestou do Valašského Meziříčí, kde se nacházel zatím nejlepší objev, jsem měl dost zvláštní pocit. Auto se mi hodně líbilo a to mohl být problém. Snažil jsem se ale držet u země a uvažovat racionálně. Zároveň to měla být moje dosud nejdražší koupě a to přidávalo na nervozitě. Snažil jsem se proto jít postupně po všem, co by se mohlo pokazit. 

Fotka Emila z inzerátu

Nejdříve jsem si vyslechl povídání majitele. Říkal mi, jak vůz stavěli kvůli cestování na sever konkrétně do Švédska. Vyprávěl historky a odůvodňoval rozvržení vozu. Emil má vnitřní i venkovní sprchu, lednici, dřez, 60l čisté vody, 20l odpadní, dvě střešní okénka, velký solární panel a 240Ah trakční baterii. Byl jsem tam v Srpnu a během poměrně krátké doby začalo být v autě teplo. Dalo se však snést lépe než v osobní automobilu.

Následovala prohlídka exteriéru, kde je dobré se zaměřit na rez. Hlavně na problémová místa, jako bývají prahy, podběhy kol, konce dveří a další místa. Vyplatí se vždy něco málo pohledat na internetu, kde vám vždy někdo rád poradí.

Na řadu přišel i motor. Naskočil na první dobrou a hezky si předl. Naftový dvou a půl litr s výkonem lehce pod 100kw není zrovna největší rychlík, ale kdo by se chtěl hnát se svým domem na kolech po dálnici nějakou závratnou rychlostí nebo řezat zatáčky s nádobím v poličkách.

Fotka Emila z inzerátu

Zbývala už jen testovací jízda. S obytňákama z Caravan Centra Pardubice už mám naježděno poměrně dost. Většinou do Holandska ale i na hory a po Čechách. Překvapila mě tichost vestavby za jízdy. V novějších a větších vozech jim jde především o lehkost vestavby, aby zbyla co největší možná doložnost. V Emilovi jsou poctivé palubky a i tak váží „jen“ 2,8 tuny. Díky silnějšímu dřevu tedy nic moc nevrže. Občas se jen ozve nádobí na hrbolech nebo v prudších zatáčkách. 

Tak nějak mi už bylo jasné, že ten den odjedu z Val. Mezu se dvěma autama. Pořád mě ale držela zpátky představa těch peněz. Nakonec jsem se ale rozhodl jít si za svým snem a za nedlouho jsem ukusoval sušené sobí maso u podpisu kupní smlouvy.